NAZMİ AKKUŞ

Nazmi Akkuş
Merhaba,
Ben 39 yaşında evli ve bir çocuk babası Nazmi AKKUŞ.
Bir konuda değerli zamanınızı almak istiyorum, umarım bu isteğimi yanlış anlamazsınız.
Henüz çok erken olmasına karşın (Oğlum 2 yaşında) oğlumun din eğitimi almasını istemiyorum. Bu nedenle Nüfusumda yazan din hanesini hristiyan olarak değiştirmeyi dahi düşündüm ama bu bana mantıksız geldi çünkü ben bir Ateistim.
Bana bu konuda izlemem gereken yolu gösterirseniz sevinirim.
Saygılarımla.
Nazmi AKKUŞ
x
Sayın Nazmi Akuş,
İletini aldım, düşündüm. Aşağıdaki şekilde yanıt vermeyi uygun gördüm.
Anlatımınızdan, noktalama mimlerinizden, yazınızın içeriğinden anladığıma göre kültürlü bir kişisiniz. Dilerim sizin gibi düşünmektedir eşiniz.
Eğer ikiniz de aynı dünya görüşüne sahipseniz çocuklarınıza hiçbir düşünceyi empoze etmeye gerek yoktur. O doğruyu kendi kendine bulur. Yapacağınız iş çocuklarınıza, ahlak, davranış, erdem bakımından örnek olmaktır.
Çocuklarımızın sorularını akılcı ve bilimsel olarak yanıtlarsak ve bir de onlara örnek bir yaşam sunarsak; o gerçeği bulacaktır muhakkak. Kaldı ki bulduğu kendi gerçeği ile yaşamak onun için bir hak.
Bütün dinler birbirinin üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bütün dinler insanları Allah diye korkutur, din diye korkutur, kitap diye korkutur. İnsan olarak alması gereken bütün hazlardan, zevklerden yoksun kor.
Bütün dinler çocukların sağlıklı düşünmesini engeller. Bir kere korkuya düştü mü söylenen bütün yalanları kabul eder. Zaten bütün dinler; dinlerini, yalan üstüne bina eder. Kaldı ki herhangi bir baskı çocuklarda ters teper. Çocukken tepkisini gösteremezse de büyüyünce göstermek ister.
Bizim onlara öğretmemiz gereken; neyi ne kadar, nasıl, ne zaman yemesini öğretmektir. Her hastalığının dengesiz, düzensiz, yeteri kadar yenmediği zaman geleceğini bildirmektir. Bunun gibi giyinmesini, yıkanmasını, dişlerini fırçalamasını, zamanı gelince, en güzel şekilde öğretmektir.
Ayrıca arkadaşlarla ilişkisinde haksızlık yaparsa yaptığı işi beğenmediğini; doğru yaparsa doğruluğunu beğendiğini sevgi ile belirtmektir.
Günü geldiği zaman cinsellik konusunda da bilgisiz konmamalıdır. Cinsel davranışlarda neyin kendisini tehlikelerden, hastalıklardan koruyacağı öğretilmelidir.
Bizim kendi çocuklarımıza (dört kızım var; hepsi de evli üçünün de çocukları var…) örnek oluşumuz böyledir. Çok şükür bu güne değin bir tanesini bile; ne camiye, ne Cemevi’ne, ne de kiliseye gitmiştir. Hepsi de Atatürkçüdür, cumhuriyetçidir, emekçidir, çalışır geçinir, evrimcidir, laiktir…
Din eğitimi almamalarına karşın çocuklarımızın; ne bize, ne de başkasına yalan söylediği görülmemiştir. Kimsenin hakkına tenezzül etmediği gibi psikopat (saldırgan-kavgacı) da değildir. Eşleri ile de çok güzel geçinir…
Bilmem bu örnekler ve önerim sana yeterli midir?.
Şimdi kal sağlıcakla, sevgiler eşiniz hanımefendiye ve sana,
Hayri Balta, 5.7.2005
X