Sıradan Ol

Sıradan Ol

 

Sıradan ol; olağandışı olursun. Olağandışı olmaya çalış; sıradan olursun.

 

Herkes olağandışı olmak istiyor. Egonun arayışı bu “özel biri olmak” eşsiz, karşılaştırılamaz biri olmak. Farklı olmaya ne kadar çabalarsan o kadar sıradan görünürsün; çünkü herkes olağandışılık peşindedir. O kadar sıradan bir arzudur bu. Eğer sıradan olursan, bu sıradan olma arayışı olağandışı olur; çünkü birinin sadece bir hiç kimse olmak istemesine çok az rastlanır.

 

Bu bir şekilde gerçekten olağandışıdır çünkü kimse onu istemez. Sıradan olduğunda olağandışı olursun ve elbette birden, hiç aramazken eşsiz olduğunu keşfedersin.

 

Aslında herkes eşsizdir. Sürekli hedefler peşinde koşmayı bir an bırakabilsen eşsiz olduğunu anlarsın.  Bu keşfedilecek birşey değildir; zaten vardır. Var olmak eşsiz olmaktır. Olmanın başka bir yolu yoktur.

 

Aynı şeyden iki tane var olmaz. Olağandışı olma arzusu çok sıradandır çünkü herkeste vardır bu. Sıradan olacak kadar anlayışlı olmak çok olağan dışıdır çünkü çok ender olur bu.

 

Zaten eşsizken nasıl daha eşsiz olabilirsin? Eşsizlik zaten orada; onu keşfetmen gerekiyor. Onu icat etmen gerekmiyor; o zaten senin içinde. Onu varoluşa açman gerekiyor o kadar. O senin varlığın, varlığının özü.

 

Ama öyle hızlı koşuyorsun, başarmak için öyle bir acelen var ki onu kaçırıyorsun.

 

Bazen bu gözlük kullanan insanlarda olur. Gözlük gözündedir ama gözlügünü arar. Acelesi vardır, aceleyle her yeri arar ve gözlüğün gözünde olduğunu tümüyle unutmuştur. İnsan paniğe kapılabilir. Hayatında böyle deneyimler olmuştur; arayışın yüzünden öyle bir paniğe kapılırsın, öyle endişelenip huzursuz olursun ki görüşün bulanır, gözünün önünde olan şeyi göremezsin.

 

Eşsizliği aramaya ihtiyacın yok; zaten eşsizsin. Bir şeyi daha eşsiz yapmanın yolu yoktur. İnsan bunu ancak sıradan olmaya hazır olduğunda anlar.

 

OSHO, Yakınlık, Owo Yayınları

 

YENER BALTA

15 Ekim 2006