TABULARA, TALANA, YALANA BALTA

TABULARA, TALANA, YALANA
BALTA

IRKÇILIĞA, SÖMÜRÜYE, ŞERİATA
HAYIR!..

Sorumlusu: Av. Hayri BALTA
+
e-mail adresi:
hayri@tabularatalanayalanabalta.com
site adresi:
www.tabularatalanayalanabalta.com
X

Erbakan altınlarına da AF istedi, Hürriyet.com. 21.8.2008, Oya Armutçu haberi.
21 Ağustos 2008
Oya ARMUTÇU / ANKARA
RP’nin kayıp trilyon davasında 12 milyon YTL’yi bulan parayı ödemeye mahkûm edilen Erbakan, 148 kilo altını ile mallarını hacizden kurtarmaya çalışıyor. Gül affıyla hapisten kurtulan Erbakan, Balgat’ta oturduğu eve konulan haczi kaldırmak için dava açtı.
KAYIP trilyon davasında hapse girmekten yasa değişikliğiyle, ev hapsinden de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün affıyla kurtulan, kapatılan Refah Partisi’nin son genel başkanı Necmettin Erbakan, bu kez de 148 kilo altının da bulunduğu trilyonlarca liralık mal varlığını kurtarmaya çalışıyor. Faiz ve vekalet ücretleriyle 12 milyon YTL’yi aşan alacak davasını Yargıtay’da temyiz eden Erbakan, “Kayıp trilyon” davasındaki borcu yüzünden Balgat’ta oturduğu eve konulan haczi kaldırmak için de ayrı bir dava açtı. Erbakan, “RP’nin kayıp trilyon” ile ilgili hukuk davasında partinin genel saymanı Rıza Ulucak ile birlikte 2.6 milyon YTL olarak saptanan borcu ödemeye mahkûm edilmişti. Bu rakam, faiz ve vekalet ücretleriyle birlikte 12 milyon YTL’yi buldu. Gül’ün affı, Erbakan’ın, mahkûm olduğu borcu silmiyor. Maliye Bakanlığı, bu borç yüzünden, Erbakan’ın üç evi, bir yazlığı ve maaşına da haciz koymuştu.
Maaşında haciz yok
Erbakan’ın avukatı Yaşar Gürkan, Erbakan’ın maaşındaki hacizi üç gün sonra kaldırttığını, Ankara Balgat’ta oturduğu evini icradan kurtarmak için ise dava açtıklarını söyledi. Gürkan, “Sayın Erbakan için çok zengin dediler. Ama evini icradan kurtarmak için teminatı bile bulamadı” savunması yaptı. Gürkan, dava süreciyle ilgili şunları söyledi: “Cumhurbaşkanının affının alacak davasıyla hiçbir ilgisi yok. O dava ayrı yürüyor. Maliye Bakanlığı icra takibi başlattı. Altınları var deniyordu, bankada sadece 60 bin YTL’si çıktı. Kararı Yargıtay’da temyiz ettik. Yeni adli yılda görülecek. 11 yıldır süren bu dava cumhuriyet tarihinde ilk ve tek.
Káğıt üzerinde yaptılar
Sayın Erbakan’ın gayrimenkulleri üzerine, tapu kayıtlarına önce tedbir konuldu. Haciz işlemi yapıldı. Ama eşya haczi yok. 1998’de dava açılırken, ihtiyati tedbir konulmuştu. Maliye bu işlemleri kağıt üzerinden yürüttü.”
1995’teki mal beyanı
Fatih’te 147 m2 daire, Fatih’te 65 m2 daire
Ankara’da 135 m2 daire, Ankara’da 160 m2 daire
Ankara Üniversitesi Sitesi’nde bir hisse
İzmit’te 135 m2 arsa, İzmit’te 2140 m2 arsa
Ankara Çayyolu’nda 651 m2 tarla
Ankara’da 750 m2 tarla
Altınoluk’ta 1180 m2 arsa
Altınoluk’ta 4180 m2 arsa
Altınoluk’ta 8440 m2 arsa
Altınoluk Köyü’nde 215 m2 yazlık ev
Altınoluk Köyü’nde 250 m2 yazlık ev
Altınoluk’ta 60 m2 bina
Ankara Balgat’ta 906 m2 yazlık ev
Balgat’ta 828 m2 arsa
148 kilo külçe altın, 421.000 Amerikan Doları, 532.000 İsviçre Frangı, 611.000 Alman Markı
Kendisine ait 200 E Mercedes otomobil
Eşine ait 300 S Mercedes otomobil
Kızına ait Opel Vectra otomobil.
Sinop’ta verasetle intikal ettiği bildirilen arsalar.
Af meleği hep yanındaydı
12 Mart’ın hemen ardından, ilk partisi Milli Nizam, Anayasa Mahkemesi’nce kapatılınca İsviçre’de soluğu alan Erbakan, ummadığı bir destek eliyle yeniden hayata döndü. Hayat öpücüğü, Süleyman Demirel’in gücünü kırmaya çalışan 12 Martçı’lardan geldi. Erbakan, bir süre sonra ikinci partisi Milli Selamet’in başına geçti.
MSP de Siyasi Partiler Yasası’na aykırı eylemleri nedeniyle kapatılmanın eşiğine gelince, koalisyon ortaklığı yaptığı Bülent Ecevit’in yardım eli uzandı. SPY’de yapılan değişiklikle partisi kapanmaktan kurtuldu.
12 Eylül’den sonra 3. partisi Refah’ın başına geçti. RP, Anayasa Mahkemesi’nce kapatıldı. Erbakan’a kaybolan Hazine yardımı parasıyla ilgili “kayıp trilyon davası” açıldı.
Bu davadan aldığı 2 yıl 4 aylık mahkûmiyet kararı 2 Aralık 2003’de kesinleşti. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın girişimiyle hapis cezası ev hapsine dönüştürüldü. Ev hapsini Altınoluk’taki yazlığında çektiği sırada da, Cumhurbaşkanı Gül tarafından bu cezası da affedildi.
X